On-Page SEO

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanmanın Avantajları

uzun kuyruklu anahtar kelime

SEO çalışmalarında başarıya ulaşmak için kullanılan en sık stratejilerden biriside uzun kuyruklu anahtar kelime yani (long tail keyword) kullanımıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı sayesinde kullanıcıların yapmış olduğu spesifik aramalara cevap verebilir, sitenize trafik çekebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımını öğrenmek ve size ne gibi faydalar sunduğu bilmek daha verimli bir SEO deneyimi sunacaktır.

Backlinkler hakkında bilgi sahibi olmak için Yüksek Kaliteli Backlink Nasıl Alınır? adlı içeriğimi inceleyebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, sorguyu daha öznel bir alana taşıyarak odağı daraltan ve daha spesifik sonuçlar ortaya getiren anahtar kelimelerdir. Bir anahtar kelimenin uzun kuyruklu anahtar kelime olarak sayılabilmesi için en az 4 kelimeden oluşmuş olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, erkek çorap kelimesinin uzun kuyruklu anahtar kelime hali şöyle olmaktadır: Uzun siyah erkek çorap

Yukarıda yer alan örnek üzerinden gidersek, arama sonuçlarını erkek çorabı arayan kullanıcılardan daha çok siyah uzun çorap arayan kullanıcılara yöneltmiş oluruz. Böylelikle arama odağımız daha dar olurken hedef kitlenize odaklı bir arama sonucu oluşturabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelime grafiği

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Faydaları Nelerdir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ne olduğunu ve neden kullanıldığını öğrendikten sonra geriye faydalarını öğrenmek kalıyor. Her şeyden önce uzun kuyruklu anahtar kelimelerin faydaları azımsanmayacak kadar önemli. Bu sebep ile birçok şirket SEO çalışmaları için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih eder.

Etkileşimi Arttırır

Long tail keyword kullanımının bir diğer avantajı da etkileşim oranınızı arttırmak olacaktır. Çünkü, uzun kuyruklu kelime kullandığınızda arama terimlerinizi daha belirgin ve bir amaca yönelik oluşturmuş olursunuz. Özellikle bir E-Ticaret sitesi veya satış yapan bir siteye sahipseniz bu noktada uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok daha önemli bir hale gelecektir. Çünkü bu anahtar kelimeler sayesinde sitenize doğrudan alışverişi amaç edinmiş kullanıcılar gelecektir. Bu da başarı oranınızı arttırarak gelirlerinizin artmasını sağlayacaktır.

Kullanıcıya Güven Verir

Uzun kuyruklu kelimeler kullanmanın bir diğer avantajı da kullanıcılara karşı bir güven oluşturmasıdır. Doğru bir SEO stratejisi ile gerçekleştireceğiniz bu anahtar kelimeler ile web siteniz hem bir yetki hem de güvene sahip olacaktır. Özellikle satış gerçekleştiriyorsanız, bu noktada kullanıcılar sizi daha güvenli bularak kolay bir şekilde alışveriş gerçekleştirecektir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Kullanılmalı?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra onları nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü bir anahtar kelimeyi içeriğinize rastgele yerleştirmek istemezsiniz. Öncelikle, yerleştireceğiniz anahtar kelimenin ne hakkında olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer bu anahtar kelime bir ürün hakkında ise bu ürünün vizyonunu ve amacını bilmelisiniz. Bu, aynı zamanda kendinize bir hedef belirlediğinizi de gösterecektir. Daha sonra ise uzun kuyruklu anahtar kelimenizi kullanırken aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

  • İlk olarak anahtar kelimenizi başlığın başına yerleştirin.
  • Bu işlemi gerçekleştirirken başlığınızın H1 etiketinde olduğundan emin olun.
  • Sonrasında anahtar kelimenizi H2 alt başlıklarda da kullanın.
  • Belirlediğiniz anahtar kelimeyi ilk 100 kelime içinde de kullanmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler SEO için önemli mi?

Hedef kitleye doğrudan ulaşma açısından uzun kuyruklu anahtar kelimeler SEO için önemlidir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin faydaları nelerdir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin faydaları arasında etkileşimin artması, sıralamanın artması ve rekabetin düşmesi yer almaktadır.

Author

Mehmet Atakan

Mehmet Atakan Kalyoncuoglu is an SEO Consultant with a passion for helping businesses succeed online. With a keen eye for detail and a deep understanding of search engine algorithms, he has helped numerous clients achieve top rankings in search results and drive more traffic to their websites.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir