Off-Page SEO

Semrush ile Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

semrush ile backlink analizi

SEO çalışmalarında backlink alımı kimi zaman sık, kimi zaman daha az olmak üzere yapılmaktadır. Tabi ki backlink alımı hiç yapmadan başarılı olan projelerde mevcut fakat, SEO çalışmalarının bir çoğunda backlink, planların arasında oluyor. Backlink çalışmalarını yapıyoruz fakat hangi linkin siteye artı katacağını veya hangi linkin zararlı olduğunu tespit etmek bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Hazırlamış olduğum Semrush ile backlink analizi adlı bu içerikte, sizlere toxic (zararlı) bağlantıların Semrush ile nasıl tespit edildiğinden bahsedeceğim.

Semrush Nedir?

Semrush ile backlink analizi konusuna değinmeden önce çok kısaca Semrush’ın ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Semrush, SEO çalışmalarında oldukça sık kullanılan ve dünyanın en popüler SEO araçları arasında yer alan bir araçtır. Semrush sayesinde sitenizin teknik hatalarını tespit edebilir, geri bağlantılarınızı analiz edebilir, site içi SEO performansınızı geliştirebilirsiniz.

Zararlı Bağlantı Nedir?

Zararlı bağlantı, web sitesinin otoritesini zedeleyen, link profiline hasar veren ve sıralama kayıplarına neden olan spam linklerdir. Zararlı backlinkler site sahibi tarafından bilinçsiz bir şekilde alınabilir veya siteye yönelik yapılan bir anti-SEO çalışması sonucu meydana gelebilir. Link inşası yaparken mutlaka ve mutlaka zararlı bağlantılardan kaçınmak gerekir. Oldukça fazla spam yorum içeren, +18 içerikler barındıran, sitenizde bulundurduğunuz içerikle veya sattığınız ürünle bir alakası olmayan sitelerden backlink almaktan kaçınmalısınız. Birazdan göreceğiniz Semrush backlink analizi sayesinde bu linkleri kolayca tespit edip Google Disavow Tool ile reddedebileceksiniz.

Semrush ile Adım Adım Backlink Analizi

1- İlk olarak Google üzerinden Semrush aramasını yapıp, Semrush aracına giriyoruz. Eğer Semrush hesabınız yoksa çok kolay ve hızlı bir şekilde “Sign Up” kısmından hesap oluşturabilirsiniz.

semrush aracına giriş

2- Araca giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan “Link Building” kategorisinin altında yer alan “Backlink Audit” seçeneğine tıklıyoruz.

semrush backlink audit

3- Backlink audit kısmına tıkladıktan sonra link profilini analiz edeceğimiz sitenin adresini giriyoruz. Bunun için Semrush üzerinden ilgili site için bir proje oluşturmanız gerekiyor. Eğer link profilini analiz edeceğiniz site projelerinizde yer almıyorsa “create project” kısmından kolay bir şekilde yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

semrush backlink analiz

4-Projemizi seçtikten sonra karşımıza backlink profilimiz çıkacaktır. “Overall Toxicity Score” kısmından sitenizde bulunan bağlantıların kaçının zararlı (toxic), kaçının kısmen zararlı (potential toxic) ve zararsız (non-toxic) olduğunu tespit edebilirsiniz.

semrush zararlı bağlantı

5- Kırmızı ile belirtilen “toxic” link kısmına tıkladığınızda karşınıza hangi bağlantının zararlı olduğu ve sitenizde hangi sayfaya bu bağlantının alındığı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte linkin neden zararlı olduğu sağ kısımda text butonun yanında gözükecektir. Semrush bir bağlantının zararlı olduğunu “Money, Empty, Naked vs..” gibi belirli kriterlere göre analiz etmektedir.

zararlı bağlantı analizi

6- Sitenizde ki zararlı bağlantıların ne zaman arttığını ve ne zaman azaldığını yine Semrush sayesinde tespit edebilirsiniz. Eğer belirli bir günde zararlı bağlantı sayınız anormal bir şekilde artış gösterdiyse, sitenize büyük bir ihtimalle anti-SEO saldırısı yapılmıştır.

semrush toxic links

7- Kurtulmak istediğiniz bağlantıları “disavow” kısmına taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte oluşturmuş olduğunuz “disavow” dosyasını Semrush aracına yükleyerek hangi linklerin disavow edildiğini yani kaldırıldığını görüntüleyebilirsiniz.

zararlı bağlantı analizi nasıl yapılır

8- “Target Page URL” kısmında ise hangi sayfaya ne kadar link alındığını tespit edebilirsiniz. Bununla birlikte ilgili sayfada bulunan linklerin kaçının aktif, kaçının yeni olduğunu, kaçının kırık olduğunu veya silindiğini sağ kısımda bulunan “Active, new, broken, lost” kısımlarından takip edebilirsiniz.

semrush backlink aracı

Sıkça Sorulan Sorular

Anti-SEO Nedir?

Anti-SEO, bir web sitesinin sıralamasını düşürmek için yapılan siyah şapka SEO çalışmalarına verilen isimdir.

Backlink Nasıl Alınır?

Forumlarda üyelik açarak, web sitelerinde profil oluşturarak veya tanıtım yazıları satın alarak web sitesine backlink kazandırabilirsiniz.

Backlink Analiz Araçları Nelerdir?

Semrush Backlink Audit, Ahrefs Backlink Checker ve Moz Link Explorer backlink analiz araçlarından bazılarıdır.

Author

Mehmet Atakan

Mehmet Atakan Kalyoncuoglu is an SEO Consultant with a passion for helping businesses succeed online. With a keen eye for detail and a deep understanding of search engine algorithms, he has helped numerous clients achieve top rankings in search results and drive more traffic to their websites.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir