Teknik SEO

Orphan Page Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

orphan page hatası

Yetim sayfalar yani bir diğer adıyla orphan page sitenizin bir başka bölümünden bazı sayfalara hiçbir bağlantı gelmemesi sebebiyle oluşur. Bu sayfalara herhangi bir bağlantı gelmediği için kullanıcılar site üzerinde gezinirken bu sayfalara ulaşamazlar. Bu yazımda sizlere orphan page hatası nasıl çözülür bundan bahsedeceğim.

Bununla birlikte siteniz üzerinde ki SSS şemasının neden zengin sonuçlar üzerinde gözükmediğini öğrenmek için SSS Şeması Neden Gözükmüyor? adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

Orphan Page Hatası Nasıl Tespit Edilir?

Birçok farklı SEO aracı sayesinde orphan page hatası tespit edilebilir. Orphan page hatası genellikle site denetimi (site audit) yapılırken tespit edilmektedir. Gelin bu hatayı tespit eden araçlar neler göz atalım.

Google Analytics

Sitenizde bulunan yetim sayfaları bulmanın en iyi yolu Google Analytics kullanmaktır. Eğer siteniz Google Analytics üzerinde kayıtlı ise bütün sayfaları inceleyerek daha önce hiç ziyaret edilmemiş sayfaları rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bu sayfaları kapsamlı olarak incelemek için ilk olarak;

 • Sol kenar çubuğundan davranış (behaviour) kısmına tıklayın.
 • Daha sonra site içeriği (site content) kısmına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan tüm sayfalar (all pages) kısmına tıklayın.

Böylelikle Google Analytics üzerinden hiçbir trafik almayan sayfaları tespit edebilirsiniz.

Ahrefs

Orphan page hatasını tespit etmenin en kolay yollarından birisi de Ahrefs kullanmaktır. Ahrefs üzerinden orphan page hatası veren sayfaları görmek için;

 • Sağ üstte bulunan “Site Audit” kısmına tıklayın.
 • Daha sonra açılan sayfada hatayı tespit etmek istediğiniz siteyi seçin. Eğer site burada gözükmüyorsa siteniz için projects kısmından yeni bir proje oluşturmanız gerekmektedir.
 • “New crawl” seçeneğine tıklayarak tarama başlatın.
 • Tarama tamamlandıktan sonra eğer sitenizde orphan page bulunuyorsa “Orphan page has no incoming internal links” hatası ile karşılacaksınız, bu hatanın üstüne tıklayarak ilgili sayfaları görüntüleyebilirsiniz.

Semrush

Semrush ile de tıpkı Ahrefs üzerinden olduğu gibi yetim sayfaları tespit edebilirsiniz. Semrush üzerinden bu hatayı tespit etmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

 • İlk olarak site denetimi kurduğunuz projelerden birine tıklayın. Verileri güncellemek için “re-run campaign” kısmına tıklayın.
 • Eğer projeniz yoksa site audit oluşturun ve web siteniz taranana kadar bekleyin.
 • Tarama bittikten sonra “Issues” kısmına tıklayın. Daha sonra “Notices” kısmına tıklayın.
 • Notices kısmına tıkladıktan sonra “Orphaned pages” kısmına tıklayın ve böylelikle yetim sayfalarınızı görebilirsiniz.

Orphan Page (Yetim Sayfa) Hatası Çözümü

Orphan page hatasının en sağlıklı çözümü bu sayfaları tespit ettikten sonra sitenizde bulunan belirli sayfalardan bu sayfalara iç link vermek olacaktır. Örneğin sitenizde bulunan “kırmızı arabalar” adlı sayfa orphan page hatası veriyor ise sitenizde ki “arabalar” adlı sayfadan “kırmızı arabalar” adlı sayfaya link verebilirsiniz. Böylelikle orphan page hatası çözülecektir. Orphan page hatasını çözmenin başka bir yolu da bu sayfaları kaldırmaktır. Bu hatayı veren sayfalarınızı sitenizden kaldırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ama dediğim gibi eğer bu sayfalarda belirli bir ürün veya siteniz ile alakalı bir içerik var ise kaldırmanızı tavsiye etmiyorum.

Orphan Page Hakkında Merak Edilenler

Orphan Page SEO’yu etkiler mi?

Orphan page hatası sitenizin SEO performansını olumsuz etkiler. Bu sayfalara hiçbir bağlantı verilmediği için arama motoru robotları bu sayfaları tespit etmekte zorlanır ve büyük ihtimalle de dizine eklemez.

Site Audit Nedir?

Site audit bir diğer adıyla site denetimi, bir web sitesinin arama motoru kriterlerini karşılayıp karşılamadığını tespit eden ve sitenin performansını ölçen bir çalışmadır.

Author

Mehmet Atakan

Mehmet Atakan Kalyoncuoglu is an SEO Consultant with a passion for helping businesses succeed online. With a keen eye for detail and a deep understanding of search engine algorithms, he has helped numerous clients achieve top rankings in search results and drive more traffic to their websites.

Comment (1)

 1. emirhanncalii
  18/03/2022 Yanıtla

  Harika bir makale! Teşekkürler.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir