canonical url nedir

Canonical URL, bir arama motoru aracılığı ile bilgiye kısa sürede ve kopya sayfalardan sıyrılarak ulaşılmasını sağlayan destekleyicidir. Bu önemli etiketin kullanımının faydaları son yıllarda daha çok anlaşılır olmuştur. 

Canonical URL kullanımı ile internet dünyasında yoğun bir şekilde yer alan sayısız kopya bilgi ayrıştırılarak orijinal sayfaya kolay ulaşım sağlanıyor. Söz konusu kopya sayfaların içeriği, kişilerin aklına gelebileceği her konuda olabilir. Canonical etiket sayesindeulaşılmak istenilen doğru site yahut bilgi, arama yapılmaya başlaması ile birlikte kullanıcının karşısına en ön sırada çıkıyor. Bu sayede bağlantılı olan bilgilerin kısa sürede ve sağlıklı şekilde kullanıcıların karşısına çıkması da kolaylaşıyor. Aynı zamanda Canonical etiket, ilgili sayfanın birden fazla kopya ya da spam site arasından sıyrılıp güvenli bir şekilde SERP’e yansımasını da mümkün hale getiriyor.  

Canonical URL Nasıl Kullanılmalıdır?

Konu ile ilgili kullanım sağlanırken basit ve anlaşılır kelimelerin canonical URL oluşumu esnasında titizlikle seçilmesi gerekir. Kullanım esnasında canonical etiketini içeriklerin içerisindeki kod alanına yerleştirirken (–) işaretini kullanmak önemlidir. Bu işaret sayesinde doğru bir etiket oluşturmak mümkündür. 

Meydana getirilecek canonical URL’in sade ve alanla ilgili olması, bilinmesi gereken önemli ayrıntılardandır. Etiketin oluşumu esnasında doğru URL kelimelerinin seçilmiş olduğundan emin olmak gerekir. Yapılan yazım yanlışları, doğru ve kullanışlı bir URL oluşumunda en büyük engeldir. Etiketin kullanım dışı olmasına sebep olacak yazım hatalarından uzak durmak, en iyi URL oluşumunun önünü açar.  

Core Web Vitals hakkında bilgi sahibi olmak için “Core Web Vitals Nedir” adlı içeriğimi inceleyebilirsiniz.

Canonical URL Ne İşe Yarar?

Canonical URL sayesinde web sitelerini ziyaret eden kişiler aradıkları bilginin kopya sayfalardan ayrışarak karşılarına çıktığı göreceklerdir. Bu önemli etiket sayesinde aranan sayfalar, sadece orijinal içeriklerin bulunduğu sayfalar olacaktır. Aynı zamanda bu URL’ler, istenilen alana hızlı ve kolayca ulaşımı güvenli şartlarda sağlar. 

Sayfaya tanımlanan URL canonical sayesinde site ve sayfa spam olarak algılanmaz. Bu durum da sayfanın ceza almasını engeller. Diğer bir deyişle canonical URL sayesinde Google sayfaya ceza uygulamaz. Çünkü içeriğin orijinal olduğu, etiket sistem tarafından algılanmaktadır.

Tüm bunların yanında canonical URL: 

 • En iyi web sitesine hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.
 • Daha fazla tercih edilen web sitesi olmak için faydalıdır.
 • Üst sıralarda görünür olmak için canonical URL etkili olacaktır.
 • Her türlü web sitesi için kullanılabilir.
 • Oluşumu esnasında yazım kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Konu ile ilgili profesyonel destek oldukça etkili olacaktır.

Bir web sitesinin ön sıralara yükselmesi ve görünür olması için canonical URL kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Kopya sayfalardan ayrılarak görünür olmanın yolu ise canonical URL oluşumunu doğru şekilde tasarlamakla mümkündür. Sitenin herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmaması ve Google tarafından orijinal sayfa olarak algılanması için doğru URL oluşumuna dikkat edilmelidir. Güvenli ve doğru kaynaklara ulaşmak, canonical URL kullanımı ile kolay ve keyifli şekilde sağlanabilir.

Canonical Hangi Durumlarda Kullanılır?

Birbirine benzer birçok içeriğin bulunduğu büyük bir yığının içinden asıl içeriğe ulaşma imkânına sahip olmak için canonical URL etiketi kullanmak doğru karar olacaktır. Gerçek sayfanın kendisine benzetilerek oluşturulmuş diğer sayfalardan kolayca ayrılması için bu önemli etiketin kullanımı şarttır. Diğer yandan canonical URL, birçok benzer sayfanın oluşma ihtimali düşünüldüğünde, mevcut sayfanın benzerlerinden ayrılması adına kullanıcı deneyimini de arttırır. 

Canonical URL Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Canonical URL kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta etiketin oluşumu esnasında yazım yanlışlarının olmamasıdır. Ayrıca ( – ) işaretinin etiket içerisinde kullanılması gerekir. Bunun dışında URL oluşumuna zarar verecek noktalama işaretlerinden kaçınmak da önemlidir. URL oluşumunda seçilen kelimelerin basit, kısa, anlaşılır ve sade olmasına dikkat etmek oldukça faydalı olacaktır.  Birden fazla değil tek bir canonical seçilmesi oluşum için dikkat edilecekler arasındadır. 

Aynı zamanda seçim yapıldığı esnada oluşturulan kod oldukça önemlidir. Bu kodun <head>  </head> şablonu içerisine özenle yerleştirilmesi şarttır. Bunun dışındaki oluşumlarda etiket kullanımı mümkün olmayacaktır. Çünkü arama motorlarının algıladığı kod bu şekilde tasarlanmıştır. Onlar bu iki etiket dışında kalan meta etiket durumlarını görmeyeceklerdir. 

Bu doğrultuda bir canonical rehberi sizlere yardımcı olabilir. Kullanmak istediğiniz canonical URL için farklı bilgilere ulaşma şansını sizlere sunacaktır.

Canonical Hataları Nedir?

Canonical URL’nin uzun ve sadelikten uzak bir şekilde oluşturulması büyük bir hatadır. Diğer yandan ( – ) kullanılmadan oluşturulmuş canonical URL hatalı oluşturulmuş bir etiket olacaktır. Aynı zamanda beklentiyi karşılayacak performansı sunmayacaktır. Yazım yanlışları da URL’in kullanım dışı olmasına sebep olur. Kodlama esnasında tag içerisine tam adresin yazılmaması durumu ise önemli hatalardan bir diğeridir. Ek olarak kod olarak tavsiye edilen <head>  </head> şablonunun dışına çıkmak hatalı canonical URL oluşumuna sebep olacaktır. 

Tüm bu hataların oluşmaması için dikkat edilmesi gereken tüm detaylar ise “Canonical URL nedir?” cevabının niteliğidir. Canonical URL’nin doğru şekilde nasıl oluşturulması gerektiğini bilmek, olası hataların ortaya çıkmasını da engelleyecektir. 

Canonical Etiketi Hakkında Merak Edilenler

 1. Canonical URL Neden Faydalıdır?

  Canonical URL, web siteleri arasında gerçek olan sayfaya ulaşımı sağlamaktadır. Kopya edilmiş içeriklerden ayrılarak ulaşılan gerçek sitelerin varlığını görünür kılar. Böylelikle sitenin arama motorlarında ön sıralara gelmesini kolaylaştırır.

 2. Canonical URL Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  Canonical URL kullanımı spam durumlarının önüne geçmeyi sağlar. Bu da Google’dan ceza almayı engeller. Google’ın sizi kopya link grubuna almaması için canonical URL kullanımı önemli avantaj sağlayacaktır.


Author

Mehmet Atakan

Mehmet Atakan Kalyoncuoglu is an SEO Consultant with a passion for helping businesses succeed online. With a keen eye for detail and a deep understanding of search engine algorithms, he has helped numerous clients achieve top rankings in search results and drive more traffic to their websites.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir