Teknik SEO

SSS Şeması Neden Gözükmüyor? Sebepleri Neler?

sss şeması

Diğer zengin sonuç türleri gibi SSS zengin sonuçları(rich snippets), yalnızca birkaç koşulun karşılanması durumunda Google SERP’te görüntülenecektir. Bu durumda da SSS şemasının arama sonuçlarında gösterilmemesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu yazımda sizlere SSS şeması neden gözükmüyor bunun nedenlerinden adım adım bahsedeceğim.

Bununla birlikte Backlinkler hakkında bilgi almak istiyorsanız Yüksek Kaliteli Backlink Nasıl Alınır? adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

1- SSS Şeması Teknik Olarak Doğru Oluşturulmalıdır

SSS şeması neden gözükmüyor probleminin sebeplerinden bir tanesi şemanın teknik olarak doğru oluşturulmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunu önlemek için şemayı oluşturduktan sonra Google Search Console üzerinden kontrol sağlayarak teknik bir hata olup olmadığını görebilir, buna göre analizler yürütebilirsiniz.

2- Şemanın Google Yapısal Veri Politikalarına Uygun Olması Gerekir

İşaretlemenin teknik olarak doğru olmasına ek olarak, Google’ın yapılandırılmış veri politikalarına da uyması gerekir. SSS işaretlemesi söz konusu olduğunda, izlenecek tek büyük politika, soruların ve cevapların sayfada görünür olmasını sağlamaktır. Oluşturmuş olduğunuz şemanın göründüğünden emin olmak için sayfanızı zengin sonuçlar testine sokabilirsiniz.

3- İçeriğinizin Zengin Sonuçlarda Gösterilmesi İçin Kaliteli Olması Gerekir

SSS şemasının arama sonuçlarında gösterilmemesinin sebeplerinden birisi de içeriğinizin yeterli kalitede olmamasından kaynaklanmaktadır. Google sadece kullanıcı deneyimini yüksek tutan, sitede kaliteli ve bilgilendirici faydalı bir içerik sunan sayfaları zengin sonuçlarda göstermektedir. Bu yüzden içeriğinizin zengin sonuçlarda gözükmesini istiyorsanız, mutlaka içeriğinizi geliştirmeli ve kaliteli bir hale getirmelisiniz. Kısacası SSS şeması neden gözükmüyor sorusunun 3 ana sebebi vardır bunlar;

  • SSS şemasının teknik olarak hatalı oluşturulması.
  • Şemanın yapısal veri politikalarına uygun olmaması.
  • İçeriğiniz yetersiz ve kalitesiz olması.

Google Zengin Sonuçlar Hakkında Merak Edilenler

Google Zengin Sonuçlar Nedir?

Zengin sonuçlar Google üzerinde yapılan aramalar sonucunda gösterilen mavi bağlantının dışında sayfa hakkında daha fazla bilgi veren deneyimlerdir.

Zengin Sonuçlar Hangi Öğelerden Oluşur?

Google zengin sonuçlar, resim, metin, bant gibi çeşitli öğelerden oluşur.

Author

Mehmet Atakan

Mehmet Atakan Kalyoncuoglu is an SEO Consultant with a passion for helping businesses succeed online. With a keen eye for detail and a deep understanding of search engine algorithms, he has helped numerous clients achieve top rankings in search results and drive more traffic to their websites.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir